Tuesday, August 29, 2006

Convenience Costs A Lot

I think most people know it's typically cheaper to buy a large box of something than to buy prepackaged snack packs (this isn't 100% true all the time, so I would still check the per ounce prices). What I mean is when you do not plan ahead, you end up spending more money.

For example this week, my fiance and I were working on our wedding programs at his house. Then I realized that I forgot the paper we were going to print the programs on at my house. My sister and her husband were coming over soon to help us work on the programs. So we had to go back to my house and get the paper. Unfortunately I do not have a printer and my fiance's house was too far away so we had to go to Kinko's. Total cost, about $25.

All the little things add up when you don't plan ahead - the afternoon snack when you're starving, dinners out because there's no food in the refrigerator.

My point is, plan ahead and save some money!

1 comments:

Daniel said...

I know how this goes. Unfortunately, things are getting so much more convenient nowadays, it is so easy NOT to play ahead.

But I couldn't agree with you more. Planning ahead saves money!